DuyurularBirleşme İşlemi İnceleme Hakkı Dokümanları web sitemize yüklenmiştir.

Birleşme İşlemi İnceleme Hakkı duyurusu
19.09.2014 tarihli Olağanüstü Genel Kurul Çağrısı ve Gündem
Yapı Kredi Emeklilik yoluna Allianz Yaşam ve Emeklilik olarak devam ediyor

Temmuz ayı itibariyle Yapı Kredi Sigorta ve Yapı Kredi Emeklilik şirketlerinin ana ortağı olan Allianz, Yapı Kredi Emeklilik şirketini Allianz Yaşam ve Emeklilik olarak yeniden markalaştırdı.

Dünyanın önde gelen sigorta ve finans şirketlerinden Allianz Grubu’nun, 12 Temmuz 2013 itibariyle Yapı Kredi Sigorta ve Yapı Kredi Emeklilik şirketlerinin ana ortağı olmasının ardından, Yapı Kredi Emeklilik, “Allianz Yaşam ve Emeklilik” olarak yoluna devam ediyor. Emeklilik branşında ilk sırada, hayat sigortaları branşında üçüncü sırada yer alan sektörün güçlü oyuncusu Allianz, bundan böyle Türkiye’de, Hayat ve Emeklilik branşlarında “Allianz Hayat ve Emeklilik” ve “Allianz Yaşam ve Emeklilik” olarak iki ayrı şirketle faaliyet gösterecek.

Allianz Yaşam ve Emeklilik, Türkiye’nin dördüncü büyük bankası olan Yapı Kredi ile yapılan 15 yıl süreli münhasır bankasürans anlaşması sayesinde Yapı Kredi’nin 900'den fazla şubesi ve 9,6 milyon müşterisine erişim imkanına sahip olmuştur. İki kurumun köklü mirası ve başarısı ile güçlü bir marka yaratmanın heyecanı içinde olduklarını vurgulayan Allianz’ın Türkiye CEO’su Solmaz Altın: “Allianz’ın global  deneyimi ve Yapı Kredi ile olan güçlü iş birliğimiz çerçevesinde Allianz Türkiye olarak önceliğimiz, müşteri odaklı bir hizmet anlayışını benimsemek ve sürdürmek. Hedefimiz, en üst seviyede müşteri memnuniyetinden yola çıkarak, Türk toplumunun varlıklarını her daim koruyan, lider sigorta ve hayat ve emeklilik şirketlerini yaratmaktır. Yapı Kredi Emeklilik bugüne kadar sunduğu hizmet anlayışı ve ürünleriyle sektörün en önemli oyuncuları arasında yer almıştır. Allianz Yaşam ve Emeklilik adı ile yoluna devam edecek olan şirketimiz kendisine miras kalan başarılı hizmet anlayışını sürdürmeye devam edecektir.” dedi.

Allianz Yaşam ve Emeklilik Genel Müdürü Taylan Türkölmez ise yeni markalaşma ile ilgili olarak: “Önceliğimiz, Allianz çatısı altında biraraya gelen şirketlerimizin gücüne güç katarak Türk toplumuna en iyi fayda ve hizmeti sağlamaktır. Yapı Kredi Emeklilik’in müşterilerine kattığı değer ve sunduğu hizmet kalitesi Allianz Yaşam ve Emeklilik adı altında aynı şekilde devam edecektir.” dedi.

Yapı Kredi Sigorta ve Yapı Kredi Emeklilik Allianz ailesine katılıyor

Allianz - Yapı Kredi ortaklığını hayata geçirmek için gerekli olan onayın Hazine Müsteşarlığı’ndan ve Rekabet Kurumu’ndan alınmasının ardından söz konusu ortaklık hayata geçti. Bugün itibariyle Allianz, Yapı Kredi Sigorta'nın ve Yapı Kredi Emeklilik'in ana ortağı konumuna geldi.

Alman sigorta devi Allianz’ın Türkiye’de 90 yıldır faaliyet gösteren şirketleri, Allianz Sigorta ve Allianz Hayat ve Emeklilik ile Yapı Kredi Sigorta ve Yapı Kredi Emeklilik şirketleri tek yönetim altına girdi. Şirketler, 3 milyar TL’yi aşan hayat dışı ve hayat sigortaları prim büyüklüğü ve 5 milyar TL’ye ulaşan emeklilik fonları ile Türkiye sigorta  pazarının önde gelen şirketleri olacak.

Allianz, Yapı Kredi'nin Yapı Kredi Sigorta'daki yüzde 93,95'lik hissesini net 1,6 milyar TL karşılığında satın aldı. Yapı Kredi Sigorta'nın kalan yüzde 6,1'lik hissesi ise Borsa İstanbul’da işlem görüyor ve bunun için yakın bir gelecekte zorunlu hisse satın alım çağrısında bulunulacak. Yapı Kredi, Allianz ile olan uzun vadeli stratejik ortaklığını desteklemek için hayat sigortaları ve bireysel emeklilik alanlarında faaliyet gösteren Yapı Kredi Emeklilik'te yüzde 19,93 paya sahip olmayı sürdürecek.

Allianz ile Yapı Kredi arasındaki anlaşmanın önemli ve sürdürülebilir bir unsuru olan 15 yıllık bankasürans anlaşması da onaylandı. Bu anlaşma sayesinde Allianz, 933 şubesi ve 6,5 milyon müşterisiyle Türkiye'nin en büyük 4’üncü bankacılık ağına münhasır erişim hakkına sahip olacak.

Türkiye'deki Allianz ve Yapı Kredi sigorta ve emeklilik şirketlerinin CEO'su Solmaz Altın: “Bu ortaklıktan dolayı çok mutluyuz. Tutarlı ve güçlü marka oluşturma politikalarımız çerçevesinde güçlerimizi Allianz markası altında birleştireceğiz ve gücümüze güç katacağız. Yapı Kredi Bankası aracılığıyla satışa sunulan ürünlerde ise, markalarımızı yan yana pazarlama stratejisini izleyeceğiz.”

Batı Avrupa'da yüzde 7,9, Doğu ve Orta Avrupa'da yüzde 2,6 olan sigorta primlerinin GSYİH'ya oranı Türkiye'de sadece yüzde 1,3 ve bu özelliğiyle Türkiye pazarı sigortacılık sektörü için yüksek bir büyüme potansiyeli barındırıyor. Son beş yılda (2007-2012)  elementer sigortalarda yıllık ortalama yüzde 12,5, hayat sigortasında yüzde 14,2 ve emeklilik fonlarında ise yüzde 35,1 büyüme kaydedildi. Son yıllarda hayat ve emeklilik alanlarında banka aracılığıya satış çok daha etkin hale geldi ve bankalar 2012 yılında Türkiye'deki hayat sigortaları prim üretiminin yüzde 77'sini gerçekleştirdi.
Yapı Kredi, Sigorta ve Emeklilik satış anlaşmasında imzayı Allianz ile attı

 
Sigorta ile emeklilik şirketlerinin birlikte satışı ve uzun vadeli banka sigortacılığı konusunda bir süredir görüşmelere devam eden Yapı Kredi, 120 yıllık köklü geçmişiyle Avrupa’nın önde gelen sigortacılık ve varlık yönetimi grubu Allianz ile anlaşmaya vardı.

Sözkonusu satış anlaşmasının yanısıra Yapı Kredi, Allianz ile Türkiye’deki hayat dışı sigorta, hayat sigortası ve emeklilik ürünlerinin alternatif dağıtım kanalları ve 928 şubesi ile müşterilerine sunulması konusunda da 15 yıl süreli stratejik dağıtım anlaşması da imzaladı. Bu işbirliği ile Yapı Kredi, müşterilerine sunduğu ürün yelpazesini daha da genişletmiş olacak.

Sözkonusu anlaşmaya göre, Allianz, Yapı Kredi Sigorta ve Yapı Kredi Emeklilik’in yüzde 100’üne 1.906 milyon TL değer biçmiş oldu.

Allianz, satış sürecinin tamamlanmasının ardından satış işlemi için Yapı Kredi’ye 1,602 milyon TL tutarında ödeme yapacak. Böylelikle, Banka’nın Sermaye Yeterlilik Oranı konsolide olmayan bazda yaklaşık 80 baz puan, konsolide bazda ise yaklaşık 90 baz puan artmış olacak.

Öte yandan Allianz, ‘Stratejik Dağıtım Anlaşması’ çerçevesinde Yapı Kredi’ye  koşullu performans bazlı komisyon ödemesi de gerçekleştirecek. Allianz, ‘Stratejik Dağıtım Anlaşması’ ile sigortacılık ürünlerini müşterilerine Yapı Kredi’nin geniş hizmet ağı üzerinden ulaştırıyor olacak.

Yapı Kredi, Yapı Kredi Sigorta’nın % 94’üne, Yapı Kredi Sigorta ise Yapı Kredi Emeklilik’in %100’üne sahip. Allianz ile yapılan anlaşma kapsamında Yapı Kredi, Yapı Kredi Sigorta’daki % 94 oranındaki payını Allianz’a satacak. Banka, Yapı Kredi Emeklilik’te %20 oranında pay sahibi olacak.

Gelişmekte olan Türk ekonomisinin de etkisiyle Türk sigorta sektörünün dünyada dikkat çeken pazarlardan biri olduğunu vurgulayan Yapı Kredi CEO’su Faik AÇIKALIN, “Performansı ile sektörde öncü konumda olan Yapı Kredi Sigorta ve müşterilerin hayatında yarattığı katma değer ile önemli bir yeri olan Yapı Kredi Emeklilik şirketlerimiz satış sürecinde, birçok güçlü uluslararası kurumdan yoğun bir ilgi gördü. Bu süreç sonucunda Allianz ile anlaşmaya varmaktan mutluyuz. Bu anlaşma sigorta ve emeklilik ürünlerinin bankamızın geniş hizmet ağı üzerinden müşterilere sunulmasını da içermektedir. Böylelikle, bu sektörde beraber yürüyebileceğimiz, stratejik işbirliğini pekiştireceğimiz ve müşterilerimizle birlikte katma değer yaratacağımız bir iş ortağı seçmiş olduk.” dedi.

Allianz SE Yönetim Kurulu Üyesi Oliver Bäte ise “Türkiye, 75 milyonluk genç nüfusuyla, ekonomik açıdan bakılırsa sigorta konusunda güçlü bir şekilde büyüyen bir Pazar. Yapı Kredi ile yapılan bu satın alma işlemi, Avrupa ve Orta Doğu / Orta Asya arasında önemli bir köprü görevi gören Avrupa’nın önemli büyüyen pazarlarından birinde pazar lideri olarak devam etme fırsatını veriyor. Bu satın alma, Allianz’ın büyüyen pazarlarda konumunu güçlendirmesi adına uyguladığı satınalma stratejisi ile birebir örtüşüyor.” dedi.

Yapı Kredi Sigorta ve Yapı Kredi Emeklilik şirketindeki hisselerin Allianz’a satışına ilişkin sürecin, Hazine Müsteşarlığı ve Rekabet Kurulu başta olmak üzere tüm yasal izin ve onayların tamamlanmasının ardından 2013 yılının 2. yarısında tamamlanmış olması bekleniyor.
Yanlış Sigorta Uygulamaları Yönetmeliği Hakkında Yasal Uyarı

Sigortalı / Sigorta Ettiren / Lehdar / Hak Sahibi sıfatını haiz olduğunuz sigorta ilişkisinde tarafınıza ya da üçüncü şahıslara haksız menfaat sağlamaya yönelik herhangi bir eyleme sebebiyet vermeniz durumunda, tazminatı eksik alma veya alamama halleri ortaya çıkabileceği gibi Türk Ceza Kanunu ile 30 Nisan 2011 tarih ve 27920 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan "Yanlış Sigorta Uygulamalarının Tespiti, Bildirimi, Kaydı ve Bu Uygulamalarla Mücadele Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik" hükümleri çerçevesinde işlem tesis edilecektir.